W poszukiwaniu butów – odpowiedzialne marki

Nie ukrywam, że uwielbiam piękne i dobrze zrobione buty – jest to chyba mój ulubiony element garderoby, który często – jak to się brzydko mówi – robi mi całą stylizację. Poszukiwanie butów wytwarzanych w sposób odpowiedzialny jest jednak niezłym wyzwaniem. Trudność tworzenia takiej marki jest związana prawdopodobnie m.in. z ilością procesów i materiałów, które składają się na produkcję jednej pary butów oraz z tym jak trudno jest to kontrolować. Często kiedy już trafiałam na markę, która dba o proces, to niestety jej wzornictwo zdecydowanie mi nie odpowiadało.

Na szczęście pojawia się coraz więcej firm, które stawiają zarówno na zrównoważoną produkcję jak i na wygląd. To co mnie zawsze fascynuje, to to jak wiele jest ciekawych modeli i sposobów na mądrzejsze podejście do produktu.


Veja

Moja listę muszę zacząć od tej francuskiej marki, ponieważ to jaką wagę przykłada do procesu produkcji jest niesamowite i mam nadzieje, że jej sukces zainspiruje jak najwięcej biznesów do działania z poszanowaniem i dbałością o każdy detal, nie tylko ten związany z wyglądem, ale także z jakością produktu.
Ich buty to dość klasyczne sneakersy, ze skóry, bawełny i gumy. Każdy z tych materiałów jest pozyskiwany ze sprawdzonych źródeł. Znaczenie ma tu nie tylko sposób ich pozyskiwania, ale także produkcja, wynagrodzenia itd.

Organiczna bawełna kupowana jest od rodzin uprawiających bawełnę z poszanowaniem Fair Trade w Brazylii. Veja współpracuje z organizacją, która wspiera biznes oparty na ludziach i dba o to żeby godne pieniądze docierały bez pośredników do producentów bawełny.

Guma – podeszwy butów Veja powstają z naturalnej gumy pochodzącej z kauczuku z drzew kauczukowych w Amazonii (gdzie znajdują się jedyne dziko rosnące drzewa tego typu). Co najważniejsze sam proces pozyskiwania jest oparty na poszanowaniu ekosystemu dżungli, według specjalnych procedur, przez wyspecjalizowane osoby zwane seringueiro.

Skóranajważniejsze dla marki jest unikanie skóry pochodzącej od bydła z Amazonii, gdzie jego hodowla jest głównym powodem wylesiania terenów. Ich celem jest posiadanie jak największej kontroli nad procesem pozyskiwania – od hodowli po garbowanie i farbowanie. Na stałe w swojej ofercie mają także wersje wegańskie. W niektórych modelach używają również skóry ryb, a dokładnie tilapii, która normalnie jest odpadem, a dzięki ręcznej obróbce i roślinnemu garbowaniu zamienia się w materiał luksusowy.

Kolejną ciekawą rzeczą jest ich filozofia zero zero. Zero reklam – Veja nie inwestuje w marketing, a pieniądze, które mogłaby na niego przeznaczyć wkłada w całości w produkcję. Zero zapasów – produkcja kontrolowana jest w taki sposób, żeby produkty nie zalegały w magazynach –  zamówienia można składać jedynie na 6 miesięcy do przodu. Last but not least – skupiają się na redukcji CO2 między innymi, transportując buty z Brazylii statkami. Opakowania są zrobione z recyklingowanej tektury i zaprojektowane tak, żeby zajmowały jak najmniej miejsca, a główne siedziby marki są zasilane odnawialną energią.

Na swojej stronie ostatnio uruchomili podstronę gdzie dokładnie opisują wszystkie procesy stojące za produkcją – również w formie audio.

Na koniec dodam, że buty są naprawdę ładne i niedrogie, a można je kupić w Polsce np. na Zalando lub zamówić bezpośrednio z ich strony (powyżej 150 Euro wysyłka jest za free)

Cena: 45 (dziecięce) 99 – 165 Euro (od ok. 415 – 790 PLN)
Modele: damskie, męskie, dziecięce
Projekt: Francja, Produkcja: głównie w Brazylii
fair trade, wegańskie, bawełna organiczna, naturalna guma
http://www.veja-store.com/en/

 

Rothy’s

To kolejna marka której proces zachwyca na równi z wyglądem. Buty Rothy’s wykonane są z recyklingowanych plastikowych butelek, przetwarzanych na swego rodzaju przędzę, z której za pomocą ich autorskiego i innowacyjnego procesu przypominającego druk 3D – są tkane buty. Podeszwy wykonane są również z materiału z recyklingu – gumy bez zawartości węgla.

Ich celem było stworzenie butów, które są wygodne jak te sportowe. Nie miałam niestety okazji ich jeszcze mierzyć, ale zapewniają, że nosi się je jak skarpetki – ponieważ są elastyczne i jak skarpetki można je prać w pralce. Obiecują też że przy zachowaniu zasad delikatnego prania, buty będą długo wyglądały jak nowe. Kiedy już nie będziemy chcieli ich nosić marka zachęca do odesłania ich za free do siedziby firmy, gdzie buty zostaną powtórnie przetworzone np. na maty do jogii i inne przyjazne środowisku produkty.

Co ciekawe, proces tkania daje ogromne możliwości wzorów i kolorów. Zupełnie jak tkanina. W tym momencie dysponują dwoma damskimi fasonami – balerinami z okrągłym i spiczastym noskiem. Mam nadzieje, że z czasem rozszerzą swoją ofertę.

Cena: 125 – 145 $ (ok. 425 – 490 PLN)
Modele: damskie
Projekt:USA Produkcja: Chiny
recykling, wegańskie,
https://rothys.com

 


Balagan

Nasz rodzimy brand, o którym już pisałyśmy na mniej więcej tutaj. Marka skupiona w Transparent Shopping Collective, który jako pierwszy w Polsce pokazuje, skąd wynika finalna wartość produktu. Ujawniają także ceny materiałów oraz koszt pracy poświęconej na wykonanie produktów. Buty Balaganu produkowane są w Polsce, z poszanowaniem praw pracowników. Ciekawą rzeczą, którą robią dodatkowo, jest przekazywanie 3 – 5% ceny każdej sprzedanej sztuki na wspieranie akcji prospołecznych. W tym momencie kupując Balagan wesprzecie jedną z tych organizacji: Królowa Wioski – organizacja prowadząca przedszkole wspierająca kobiety w Ghanie, MiastoDwa i Kibuc Warszawa. Robiąc zakupy online sami możecie zdecydować na jaką organizację wpłyną Wasze pieniądze.

Cena: 269 – 599 PLN
Modele: damskie
Projekt: Polska, Izrael  Produkcja: Polska
transparencja, fair trade, lokalne
https://transparentshopping.com/balagan

 

Everlane

Wielokrotnie już wspominana przez nas marka pochodząca z USA. W swojej ofercie, którą sukcesywnie poszerzają – mają zarówno klapki, baleriny jak i mokasyny, szpilki i botki. Każdy model dostępny jest zazwyczaj w kilku wariantach kolorystycznych i w  ponadczasowym fasonie. Podobnie jak w przypadku Balaganu, ich głównym motto jest transparentność. Informują o tym jaki jest koszt materiałów, wynagrodzeń za pracę czy transportu. Pokazują również ile kosztowałby taki produkt w tradycyjnym modelu. Często jest to ponad ⅓ drożej, niż cena po jakiej sprzedaje Everlane. Opisują także dokładnie fabryki, w których powstają ich rzeczy. Buty Everlane produkowane są w kilku niewielkich, głównie rodzinnych fabrykach we Włoszech, które bazują na lokalnych materiałach, wspierają rodzime organizacje i dbają o prawa pracownicze. Niektóre z nich mogą się pochwalić 50-cio letnim doświadczeniem.  

Everlane na co dzień ma wysyłkę jedynie do USA, ale warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ już kilkakrotnie uruchamiali czasową możliwość wysyłki do Europy w tym do Polski.

Cena: $88 – $235 (od ok. 300 – 800 PLN)
Modele: damskie
Projekt: USA  Produkcja: Włochy
transparencja, fair trade, produkcja w Europie
www.everlane.com

 

Marais USA

Kolejna marka ze Stanów. Nie mogłam się oprzeć żeby dodać ją do tej listy. W sezonie, w swojej ofercie ma zaledwie kilka kobiecych modeli zachwycających prostotą i jakością. Wszystkie ich buty wykonywane są w Los Angeles. Bardzo często pojawiają się też wegańskie wersje popularnych modeli. Twórczyni marki Haley Boyd, która jest też jej najlepszą wizytówką, stworzyła markę z myślą o prostych, dobrze wykonanych butach w przystępnych cenach. Oprócz produktów bardzo ciekawe jest podejście do pracy nad marką. Haley przyznaje, że na początku kiedy w 2009 roku wystartowała z własną firmą, pracowała za dużo. Teraz stara się traktować prowadzenie marki Marais jako pasję, nie skupia się na budowaniu dużej firmy. Najważniejsze dla niej jest tworzenie pięknych produktów, w które wierzy o czym opowiada tutaj:

Cena: $225 – $310 (od ok. 780 – 1200 PLN)
Modele: damskie
Projekt: USA  Produkcja: USA
fair trade, produkcja lokalna (dla marki), opcje wegańskie
www.maraisusa.com