Plan śniadań i obiadów na tydzień + lista zakupów

Wiosną około 5 lat temu postanowiliśmy z moim chłopakiem zrobić sobie detox. Skorzystaliśmy z planu przygotowanego przez Sarah Britton dla wholeliving.com, który zakładał 3 tygodnie przygotowywania śniadań, obiadów, kolacji i smoothie oraz jedzenia ich w odpowiedniej kolejności. Pomyśleliśmy, że to nie tak długo oraz, że warto spróbować czegoś nowego. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że tak niewiele czasu wystarczy, żeby prócz samopoczucia, zmienić też przyzwyczajenia.

Eksperyment przyniósł dwa rezultaty. Nie dość, że od tego momentu przeszliśmy na dietę wegetariańską (plan uwzględniał jedynie dania bezmięsne) to dodatkowo codziennie jemy ciepłe śniadania i przygotowany przez siebie lunch.

Kluczem do tego, że nam się to udaje przez taki długi czas jest przygotowanie menu na tydzień z góry, duże zakupy raz w tygodniu i trzymanie się planu. Wiele osób w pracy, widząc jak codziennie jem obiady przyniesione z domu zaczęło, mnie wypytywać skąd biorę przepisy, ile czasu, zajmuje przygotowywanie tych dań i czy chce mi się to robić codziennie. Mimo tego, że gotowanie to dla mnie przyjemność, to nie zawsze mam siłę i ochotę poświęcać na to dużo czasu, dlatego często staram się wybierać przepisy, których przygotowanie zajmują góra pół godziny. Biorę je z ulubionych blogów i książek, których kolekcja sukcesywnie rośnie. Tych, którzy mają wrażenie, że wegetarianie są ciągle głodni uspokajam: zdecydowanie można się najeść jedząc tylko warzywa. Co ciekawe po zjedzeniu wielu z tych dań dużo dłużej nie czuje głodu niż po potrawach z mięsem.

Od dawna chciałam przygotować tygodniowy plan żeby podpowiedzieć innym jak to osiągnąć, bo tak naprawdę najtrudniej jest zacząć. Zebrałam moje ulubione przepisy na śniadania i lunche które są świeże, dość szybkie w przygotowaniu i równie dobre na drugi dzień. Do tego są pyszne i zdrowe.

Śniadania:

OWSIANKA CHAŁWOWA Z MALINAMI 

 wg Jadłonomi

KOKTAJLOWE NALEŚNIKI Z BORÓWKAMI, BANANEM, JOGURTEM I ORZECHAMI

wg książki “Superfood na co dzień – Jamie Olivier”

OWOCOWE PORCYJKI Z MLEKIEM ORZECHOWYM I CHIA

wg książki “Superfood na co dzień – Jamie Olivier”

OWSIANKA Z AMARANTUSEM I BORÓWKAMI

wg książki “A modern way to eat” Anna Jones

Obiady:

SAŁATKA Z KOMOSĄ, AWOKADO I MANGO

wg książek “Superfood na co dzień – Jamie Olivier”/ “Food Pharmacy” – Lina Nertby Aurell & Mia Clase

NAJLEPSZA NA ŚWIECIE SAŁATKA Z SOCZEWICY na dwa dni

wg książki “My New Roots” Sarah Britton

PLACUSZKI Z KOMOSY, KALAFIORA I DZIKIEGO CZOSNKU

wg książki “Zielono & zdrowo” David Frenkiel, Luise Vindahl

SAŁATKA Z PĘCZAKU Z GRILOWANYM AWOKADO

wg książki “A modern way to cook” Anna Jones

link do listy zakupów